-->

Projekt Learning Museum 2011-2013 & kontakt til projektdeltagere

Learning Museum 2011-2013 var et nationalt udviklings- og samarbejdsprojekt mellem 30 museer (kultur- og naturhistoriske museer og kunstmuseer) og 13 læreruddannelser. Formålet med projektet har været at kvalificere kommende grundskolelæreres brug af museerne og på sigt grundskolernes brug af museernes læringspotentialer, samtidig med at museerne opkvalificerer deres undervisning til elever.

Målet er, at den enkelte elev får det bedste udbytte af de mange muligheder, der ligger i kulturinstitutionerne. I tre år har museer og læreruddannelser arbejdet sammen om at udvikle undervisnings- og praktikforløb for lærerstuderende på museerne.

Projektet har haft et brugerinddragende fokus, hvor de lærerstuderende er blevet inddraget som ressourcepersoner i museernes undervisningsafdelinger. Museerne har inviteret de studerende indenfor, og museerne er i samarbejdet blevet klogere på deres institution som læringsrum og styrket i udviklingen af relevant og interessant undervisning. Skolerne er blevet inddraget i forbindelse med praktiksamarbejdet, hvor de studerende har afprøvet deres læremidler på muserne med elever.

Deltagende museer og læreruddannelser 2011-2013

KUNSTMUSEER

 

Fyns Kunstmuseum (Odens Bys Museer):

Leslie Schmidt, leslie.schmidt@brandts.dk

Kunsten, Museum of Modern Art, Aalborg:

Stinna Toft Hald, stoh-kultur@aalborg.dk

Ribe Kunstmuseum:

Bente Bramming, bb@ribekunstmuseum.dk

Trapholt, Kolding:

Kirsten Jensen, irst@trapholt.dk

Fuglsang Kunstmuseum, Toreby Lolland:

Tine Nielsen Fabienke, tnf@fuglsangkunstmuseum.dk

Museet for Samtidskunst, Roskilde:

Tine Seligmann, tine@samtidskunst.dk

Sorø Kunstmuseum:

Tanya Lindkvist, tl@sorokunstmuseum.dk

Arken, Museum for Moderne Kunst:

Gunnar Munksgaard, gunnar.munksgaard.arken.dk

 

KULTURHISTORISKE MUSEER

Arbejdermuseet, København,

Linda Nørgaard Andersen,

linda.noergaard.andersen@arbejdermuseet.dk

Danmarks Tekniske Museum, Helsingør:

Michael Gyldendal, mg@tekniskmuseum.dk

Koldkrigsmuseum Stevnsfortet (Østsjællands Museum):

Dorthe Godsk Larsen. dgl@oesm.dk

Den Fynske Landsby (Odense Bys Museer):

Benedikte Jeppesen, bjep@odense.dk

Arkæologi Haderslev (Museum Sønderjylland):

Merete Essenbæk mees@museum-sonderjylland.dk

Lemvig Museum:

Inger Bjørn Knudsen, ibk@lemvigmuseum.dk
 

Museum Østjylland, Randers:

Helle Lebahn Bentzen, hlb@museumoj.dk

Kvindemuseet, Aarhus:

Pernille V. Petersen, barn@barndommensmuseum.dk

Aalborg Historiske Museum (Nordjyllands Historiske Museum):

Inger Kirstine Bladt IKB-kultur@aalborg.dk

Vendsyssel Historiske Museum, Hjørring:

Per Vestermark, per.vestermark.nielsen@skolekom.dk

Sydvestjyske Museer, Esbjerg:

Anne-Sofie Lundtofte, alun@sydvestjyskemuseer.dk

Københavns Befæstning (projekt under Skoletjenesten på Sjælland):

Ane Riis Svendsen ars@skoletjenesten.dk

 

NATURHISTORISKE MUSEER

 

Naturhistorisk Museum, Aarhus:

Pernille Mølgaard Andersen,  pma@nathist.dk

Statens Naturhistoriske Museum, København:

Karsten Elmose Vad, KEVad@snm.ku.dk

Naturama, Svendborg:

Simon Hoegmark,  simon.hoegmark@svendborg.dk

Fiskeri- og Søfartsmuseet, Esbjerg:

Ragnhild Skov rs@fimus.dk  &  Asbjørn Holm, ah@fimus.dk

Geomuseum Faxe (Østsjællands Museum)
Sara Gelskov, naturvejleder@oesm.dk

Zoologisk Have (naturvidenskabelig institution), København

Mikkel Broe, MIB@zoo.dk 

 

LÆRERUDDANNELSER, SJÆLLAND

 

Læreruddannelsen Metropol, København:

Nina Troelsgaard Jensen  lektor i Fysik/Natur nije@phmetropol.dk

Læreruddannelsen Blaagard/KDAS, København:

Frants Mathiesen, lektor Billedkunst, FRA@ucc.dk

Læreruddannelsen Zahle, København:

Ditte Marie Pagaard, lektor i Geografi DMPA@ucc.dk

Læreruddannelsen Vordingborg:

Thomas Thomsen, adjunkt i historie og religion, tth@ucsj.dk

Læreruddannelsen Campus Roskilde:

Birgit Brænder, lektor i Billedkunst brb@ucsj.dk

 

LÆRERUDDANNELSER, FYN OG JYLLAND

 

LæreruddannelsenOdense:

Loa Bjerre, lektor i his loib@ucl.dk

Læreruddannelsen Jelling

Knud Erik Christensen, lektor i Billedkunst knec@ucl.dk

Læreruddannelsen Aarhus:

Marianne Axelsen Leth lektor i historie AX@VIAUC.dk

Læreruddannelsen Nr. Nissum:

Kirsten Bak Andersen lektor i Billedk./Medier/KBA@viauc.dk

Læreruddannelsen Hjørring:

Henning Brinckmann, lektor i historie/UC hbk@ucn.dk

Læreruddannelsen Aalborg:

Hanne Nissen Bøgesvang lektor i billedkunst HNB@ucn.dk

Læreruddannelsen Esbjerg:

Anne Brogaard Kristensen adjunk i pædagogik abkr@ucsyd.dk &

Bo Alstrup Jensen lektor i Billedkunst/UC bal@ucvest.dk

Læreruddannelsen Haderslev:

Anders Henning Simonsen lektor i historie ahs@ucsyd.dk 

 

ØVRIGE SAMARBEJDSPARTNERE

Skoletjenesten på Sjælland, Poul Vestergaard, pv@skoletjenesten.dk

Projektets evaluator:

Dorthe Carlsen, lektor, UC Syddanmark, dcar@ucsyd.dk

 

Projektet er støttet og finansieret af Kulturarvsstyrelsen.
 

Kontakt: Museet for Samtidskunst er projektejer

Projektleder Tine Seligmann, museumsinspektør
Museet for Samtidskunst
Stændertorvet 3 D
4000 Roskilde
Tel. 46616570
tine@samtidskunst.dk

-->